Cel Snajpera - Chris KyleJuż niedługo do księgarni wejdzie autobiograficzna książka Chrisa Kyle’a pt „American Sniper” (polskie wydanie będzie nosić tytuł „Cel snajpera”).

American Sniper”, to opowieść o chyba najbardziej znanym snajperze na ziemi, który na swoim koncie ma przeszło 160 trafień potwierdzonych przez amerykański Pentagon (każde trafienie to jedno życie). Jednak według nieoficjalnych danych w czasie misji w Iraku zabił on 255 osób. Chris Kyle to były żołnierz elitarnych oddziałów armii amerykańskiej Navy Seals.

Wrogowie nadali mu przydomek „Diabła z Ramadi”. Największym jego sukcesem jest zastrzelenie bojownika z odległości aż 1920 metrów, a w czasie II bitwy o Faludżę udało mu się zastrzelić 40 rebeliantów.

Książka, to nie tylko opis walk, w których brał udział Kyle, ale również opowieść o byciu mężczyzną, wszystko co związane jest z trudem służby daleko od rodziny, a także poświęcenie dla kraju.

Książka z całą pewnością przypadnie do gustu wielu fanom wojskowości, oraz nowoczesnych wojen. Również w książce nie zabraknie informacji na temat polskiej elitarnej jednostki specjalne
j GROM. Chris opisuje wspólne akcje z naszymi żołnierzami, oraz ukazuje, że byli oni nie tylko dla niego jego towarzyszami broni, ale również spędzali wolne chwile (dowiedział się czym jest polska Żubrówka).

Książka już niedługo bo 25 lipca trafi do sprzedaży. Na pewno każda księgarnia będzie mieć ją w swojej ofercie, gdyż w Stanach Zjednoczonych w przeciągu niespełna trzech miesięcy zostało sprzedanych ponad pół miliona egzemplarzy.

Według mnie, to na pewno książka warta przeczytania, ukazuje bowiem, psychikę żołnierza, który czeka i patrzy w ukryciu, aż w końcu zabija swoją ofiarę. A stawiając się w takiej sytuacji większość z nas nie dała by sobie rady.

aktualizacja: Dnia 2 lutego 2013 roku Chris Kyle został śmiertelnie postrzelony przez chorego psychicznie żołnierza, któremu pomagał.