Dallas 63 - Stephen KingNajnowsza książka Stephen’a Kinga –DALLAS ’63 to całkowita nowość w kategorii tego autora. Jego książki, to z reguły horrory. Ten tytuł natomiast jest thillerem, w którym wręcz fantastycznie przedstawiona jest Ameryka lat 50 i 60-tych ubiegłego wieku.

W książce aż kipi klimat tamtych lat. Czytając ta książkę czujemy zapach wypalanych w ogromnych ilościach papierosów, litrami pijanego piwa, oraz jedzeniem, które w tamtych czasach była jeszcze naturalne. Z zapowiedzi książka wydawał się fenomenalna, i dlatego z zapałem czekałem na jej premierę.
I w końcu udało mi się ją dostać w swoje ręce, a przeczytanie jej jak każda powieść Pana Kinga wyzwala we mnie wiele emocji.
Akcja książki zaczyna się w prowincjonalnym miasteczku Lisbon Falls, a głównym bohaterem staje się Jake Epping. Jest on 35-letnim nauczycielem. Nasz bohater wiedzie monotonne życie, które jedna za sprawą jego kolegi Ala, zmieni się całkowicie. Al posiada bowiem na zapleczu swojego baru portal, który pozwala przenieść się do roku 1958. Al uważa, że odpowiednie wykorzystanie portalu może uratować życie wielu ludziom, w tym prezydenta USA Johna Fitzgeralda Kennedy’ego. Jednak jak zaznacza Al, on nie jest w stanie podołać temu zdania, ze względu na swoją ciężką chorobę (zmaga się on z nowotworem złośliwym).
Sam Jake, raczej nie zgodził by się na udział w takim przedsięwzięciu, gdyby nie przerażające wypracowanie, jakie napisał jeden z jego uczniów – Harry Dunning. Wypracowanie, to makabryczna opowieść o tym jak pewnej nocy (pięćdziesiąt lat wcześniej) ojciec Harry’ego zatłukł na śmierć jego matkę i braci, a siostra została tak bardzo pobita, iż już nigdy nie odzyskała przytomności.
I dlatego Jake postanawia zmierzyć się z historią, próbując naprawić przy tym parę jej błędów.
Jakie będą konsekwencje tej wyprawy? Czy uda się Jake’owi zmienić losy prezydenta Stanów Zjednoczonych? Aby uzyskać odpowiedzi na te i wiele innych pytań, które będą narastać w trakcie lektury, trzeba koniecznie tą książkę przeczytać.


Najnowszy thiller Kinga, to jego powrót do najlepszych lat i najlepszych tytułów. Z całą pewnością można powiedzieć, że książka będzie hitem, nie tylko wśród fanów jego powieści.