Dublin 1916 - Grzegorz SwobodaKsiążka „Dublin 1916” opowiada o powstaniu w stolicy Irlandii, które wybuchło 24 kwietnia 1916 roku. To właśnie wtedy powstańcy opanowali gmach poczty, i kilka innych budynków, dokonując przy tym proklamowania Republiki Irlandzkiej, na której czele stanąć miał Patrick Pearse (jeden z przywódców tego powstania). Jednak, co jest bardzo ważne, powstańcy nie uzyskali poparcia samych mieszkańców Dublina.

Wtedy przeciwko 2 tysiącom powstańców naprzeciw wyszła armia brytyjska stacjonująca w Dublinie. W trakcie sześciodniowych walk centrum, wraz z gmachem poczty zostało praktycznie zniszczone przez ogień artyleryjski, a okrążeni powstańcy skapitulowali wobec liczebnej przewagi wroga. W trakcie walk Dublin został poważnie zniszczony, a wina za tą sytuację spoczęła na powstańcach. Jednak rozliczając powstańców brytyjski rząd popełnił ogromny i niewybaczalny błąd. 16 przywódców powstania w niedługim czasie po zakończeniu walk zostało skazanych na karę śmierci. Egzekucje zostały wykonane mimo ogromnego sprzeciwu Irlandczyków, Amerykanów jak i samych Brytyjczyków.

Opis tego powstania, jak i jego przyczyny, oraz konsekwencje opisane są w książce „Dublin 1916”. To bardzo ciekawa książką dla wszystkich fanów historii, którą bez najmniejszego kłopotu znajdziemy w każdej księgarni internetowej.