Statystki czytania w PolsceZ danych statystycznych wynika, że tylko połowa Polaków czyta każdego roku chociażby jedną książkę a jedynie 11% z nas sięga po więcej niż 6 książek w tym samym okresie. Wyniki te nie są powodem do dumy a trzeba dodać, że badania były przeprowadzane na reprezentatywnej grupie osób, które ukończyły lat 15. Jeśli wzięlibyśmy pod uwagę osoby młodsze to wyniki pewnie byłyby dużo lepsze bowiem w okresie szkolnym czytanie lektur jest po prostu obowiązkiem.

Dorośli, jeśli już czytają książki to są prawdziwymi pasjonatami tego rodzaju spędzania wolnego czasu. Nadal największą popularnością cieszą się tytuły w formie standardowej, tylko 7% czyta treści w formie e-booków a 6% w postaci audiobooków. Warto przy tym dodać, że przeciętny Polak wydaje na książki każdego roku nie więcej niż kilkanaście złotych, jeśli zaś weźmiemy pod uwagę osoby tylko regularnie czytające to nie wydają one więcej na ten cel aniżeli 100 złotych.

A gdzie szukają ciekawych tytułów prawdziwe „mole książkowe”? W ostatnim czasie ogromną popularnością cieszą się księgarnie internetowe. To sposób na zasięgnięcie opinii o danej pozycji w dowolnym czasie, bez wychodzenia z domu. A ponieważ płatności internetowe również są w naszym kraju coraz chętniej stosowane to problemem nie okazuje się zakup książek w e-sklepie. To prawda, że internet jest prawdziwą skarbnicą wiedzy. Wystarczy wpisać imię i nazwisko autora czy tytuł książki albo chociażby kliknąć w daną kategorię książek, by móc przeglądać listę najlepszych pozycji. Nieocenione stają się też recenzje czytelników czy opinie krytyków.

Dużą popularnością w celu poszukiwania najlepszych książek są też typowe księgarnie. Wielu z nas upaja się wręcz zapachem papieru, woli książkę przejrzeć samodzielnie. Co więcej, w księgarniach pracują też zazwyczaj eksperci, którzy pomogą nam wybrać tytuł odpowiedni względem naszych oczekiwań.

Z ubolewaniem stwierdzamy, że coraz rzadziej korzystamy z bibliotek. Warto jednak przytoczyć kilka zalet tego rodzaju obiektu. Z bibliotek można korzystać całkowicie za darmo bądź za drobną opłatą – jest to więc idealny sposób na czytanie książek bez ponoszenia dużych nakładów finansowych. Co więcej, biblioteki, które prosperują od wielu lat mogą pochwalić się sporym księgozbiorem. Pracują w nich najczęściej miłośnicy myśli przelanych na papier więc nie ma tu większego problemu z wyborem idealnego tytułu. Jedynym minusem może być fakt, iż w bibliotekach rzadko kiedy dostaniemy nowości, które dopiero co ukazały się na rynku wydawniczym.