Kamienie na szaniec - Aleksander KamińskiKtóż z nas nie zna książki Aleksandra KamińskiegoKamienie na szaniec”. Większość z nas czytała z zaciekawienie ją w szkole. Dla wielu młodych osób, była to pierwsze styczność z okresem II wojny światowej.

Ta książka to ponadczasowa powieść wojenna. Mówi ona o przyjaźni i lojalności przyjaciół. Jednak najważniejszą rzeczą, jaką nam ukazuje, to miłość do swojej Ojczyzny. Głównym postaciami w książce są postacie autentyczne: Zośka, Rudy oraz Alek. To warszawscy harcerze, którzy postanowili podjąć walkę z okupantem, aż do roku ’43, kiedy to cała trójka polegnie w walce, albo po przeprowadzonych torturach.

Ta książka, to chyba jedna z najciekawszych lektur, z jakimi młodzi stykają się w szkole. Książka mocna, ale ukazuje czas, w którym wiele młodych osób musiało zachowywać się podobnie. Dzięki takim czynom, możemy żyć dziś w wolnej Polsce i mówić o takich czynach (osobach) z wielkim uznaniem.

Ciekaw tylko jestem, jak postąpiła by dzisiejsza młodzież? Czy była by w stanie podjąć heroiczną walkę, taką z jaką zmierzyli się główni bohaterowie. Gorąco zachęcam do przeczytania książki. Celowo nie zajmuję się jej analizą, ani recenzją. Mam nadzieję, że każdy wyrobi sobie swoje zdanie.