Listy do żony 1928-1931 - Stanisław Ignacy WitkiewiczTo drugi tom wydany przez Państwowy Instytut Wydawniczy, w którym publikowana jest korespondencja pomiędzy Stanisławem Ignacym Witkiewiczem a jego żoną Niną, w latach pomiędzy rokiem 1928 a 1931. Całość zawiera dokładnie 320 listów, liczne kartki, pocztówki oraz telegramy. Dzięki nim możemy poznać codzienne życie poety, opublikowane materiały wiele mówią o jego stanach emocjonalnych, życiowych zakrętach czy chwilach pełnych natchnienia. Radość, smutek, rozgoryczenie, zniechęcenie i złość to główne emocje, jakie można wyczuć czytając listy Witkiewicza i jedyne czego w nich brakuje to niezwykłej formy lirycznej, jaką zwykł przedstawiać poeta miłośnikom swojej sztuki.

Z listów czytelnik dowie się na przykład, jakie zdanie o Witkiewiczu mieli mieszkańcy Zakopanego, gdzie artysta przeprowadził się wraz ze swoją matką właśnie pod koniec 1928 roku. W ich oczach poeta to rozpustnik, narkoman i alkoholik, który w swoim domu urządzał liczne orgie. Co więcej, Witkiewicz miał być niewierny swojej żonie i zdradzać ją z licznymi kochankami. Potwierdzają to same listy, z których wynika, że miał w tym czasie trwały związek z Czesławą Oknińską. Liryk nadal jednak utwierdzał swoją żonę w przekonaniu o wielkiej miłości. Wiadomo na pewno, że artysta zmagał się z licznymi chorobami i uzależnieniami, był nałogowym palaczem a przez swoje problemy borykał się też z ciężką sytuacją materialną.

Listy do żony 1928 – 1931 to nie lada gratka dla wszystkich, którzy podziwiają Witkiewicza za jego twórczość, ale czują niedosyt czytając jedynie jego poezję. Dzięki książce mogą poznać go od zupełnie innej strony, tej prywatnej, która rzuca jakże inne światło na całą postać.