Lodowe piekło. Katastrofa na Grenlandii - Mitchell ZuckoffJedna z najlepiej opiniowanych książek w pierwszych miesiącach tego roku (wydano ją dokładnie 11 Stycznia). Wywołująca ogrom emocji, bo świadczy o relacjach międzyludzkich i stanach, do jakich może doprowadzić każdego z nas natura.

Przeżycia na granicy ludzkich możliwości opisane są na przykładzie katastrofy lotniczej, jaka miała miejsce na przełomie 1942-1943 roku na Grenlandii. To właśnie wtedy amerykański samolot wojskowy rozbił się w najbardziej niebezpiecznej dla człowieka części świata. Na Grenlandii, gdzie panują 40 stopniowe mrozy a śnieżne wichury są codziennością. Nie ma tu pożywienia ani warunków pozwalających na przetrwanie.

Rozbitkom udaje się jednak przeżyć, udaje się im nawet wysłać sygnał SOS. Na ratunek wzbijają się kolejne samoloty ratunkowe a ich załogi nie mają świadomości, jak ciężka będzie walka z żywiołem i że nie wszystkim uda się wrócić do domu.

Książka jest opisem dokładnie 148 dni, jakie przeżyli w lodowej krainie amerykańscy rozbitkowie. Po latach, dokładnie w to miejsce przenosi czytelników Mitchell Zuckoff, który stara się rozwikłać wszelkie zagadki związane z katastrofą. Ujawnia szczegóły tragicznych wydarzeń i przedstawia walkę o przetrwanie zaginionych. Dzięki autorowi, czytelnik ma szansę uzmysłowić sobie, do czego tak naprawdę zdolny jest człowiek, by tylko przeżyć i jak to życie jest cenne.