Malowany Ptak - Jerzy KosińskiMalowany Ptak to jedna z najsłynniejszych powieści Jerzego Kosińskiego.

Historia książki dzieje się w roku ’39, dokładnie rzecz ujmując w pierwszych tygodniach II wojny światowej. Głównym bohaterem jest żydowski chłopiec, który trafia do zapadłej wioski, gdzieś na kresach wschodnich Rzeczpospolitej.

Rodzice chłopca, chcąc go uratować przed okrucieństwami wojny wysyłają go w podróż na wieś.

Książka ukazuje nam, jak poprzez traktowanie innych zmienia się jego postrzeganie świata. Uświadamia on sobie, że może liczyć tylko na siebie. W początkowej fazie widzi całą nadzieję w Bogu, jednak gdy widzi różne zwyrodnienia, uświadamia sobie, że Bóg ma mało czasu na zajmowanie się taką istotą jak on.

Malowany Ptak, to powieść, która kipi aż brutalnością i pornografią. Czytając książkę, każda następna strona budzi w nas lęk i strach, zadajemy sobie również pytanie, jak to wszystko mogło się stać?

Kosiński w książce przedstawia społeczeństwo jako zło, które nie toleruje, wręcz odrzuca odmieńców. Chłopiec na każdym kroku jest poniżany i dyskryminowany, nawet przez najmłodszych. Budzi on w społeczeństwie wstręt.

Książka „Malowany Ptak” to jednak mimo tych drastycznych opisów powieść wyśmienita. Na pewno warto ją przeczytać. To książka, która pokazuje nam, jak nie powinno się traktować drugiego człowieka, oraz ukazuje wszystkie okropności, jakie niesie ze sobą wojna.