Marsjanin - Weir AndyMarsjanin” to niezwykle intrygująca opowieść, idealna dla fanów „Apollo 13” i innych dzieł z gatunku science fiction. To nie tylko emocjonująca fabuła, ale również wiele technologicznych i naukowych nowinek z kosmicznego świata.

Główny bohater to Mark Watney a czytelnik ma okazję spotkać się z nim już na początku książki, kiedy dociera na Marsa. Szybko jednak okazuje się, że przygoda, której miał doświadczyć zmienia się w prawdziwy koszmar – po silnej burzy piaskowej Mark zostaje na Czerwonej Placecie zupełnie sam. Do dyspozycji ma sponiewierany obóz i niewielki zapas żywności oraz powietrza. Nie pociesza też fakt, że główny bohater jest ciężko ranny, nie ma kontaktu z Ziemią a wszyscy uznali już, że zginął i nie zamierzają go szukać. Czy Markowi uda się przetrwać? Czy jego heroiczna walka o powrót do ziemskiej rzeczywistości przyniesie skutek? Wiemy na pewno, że to bohater, który wykorzysta wszelkie możliwości a jego wiedza, sprawność i pełen optymizm nie pozwoli mu się poddać.

Według czytelników, to książka o niezwykle emocjonującej fabule jednak myli się ten, kto sądzi, że „Marsjanin” jest nafaszerowany jedynie technologicznymi nowinkami i specjalistycznym, często niezrozumiałym językiem nauki. To powieść z akcentami świetnego humoru – sam bohater jest niezwykle zabawny pomimo przerażającej sytuacji w jakiej się znalazł, rozprawa o rzeczach ważnych, o funkcjonowaniu świata i prawach, jakie w nich rządzą. To nie tylko tytuł dla fanów s-f, to również pozycja dla wszystkich, którzy chcą odpocząć przy naprawdę ciekawej lekturze.

Pamiętajmy, że książka angażuje na 100%, trzyma napięcie niemalże do ostatniej strony więc trudno się od niej „oderwać”. Pomimo wielu profesjonalnych opisów wyliczeń, statystyk czy działań procesów fizycznych lektura okazuje się być lekka i przyjemna, idealna na zimowe wieczory.

Film Marsjanin

Ostatnimi czasy na ekranach kin ukazał się film pod tym samym tytułem „Marsjanin”, w którym tytułową rolę gra znakomity aktor Matt Damon