Miasteczko Salem - Stephen KingKsiążka „Miasteczko Salem”, to kolejna powieść znanego pisarza Stephen’a Kinga. To prawdziwa opowieść o wampirach (całkowita odmienność od Zmierzchu).

W książce przedstawiono nam zapomniane przez ludzi miasteczko Jeruzalem (przez jej mieszkańców nazywane Salem), w którym mieszkańcy żyją powolnym, niezachwianym rytmem.

Głównym bohaterem jest Ben Mears – znany pisarz, który po śmierci swojej żony zdecydował się na powrót do miasteczka, w którym się wychował. Poznaje tutaj Susan Norton, w której się w momencie zakochuje. Jednak koszmar z dziecięcych lat powraca. Ben będąc małym chłopcem, pragnąc dołączyć do klubu założonego przez swoich rówieśników, postanawia ukraść z opuszczonej rezydencji Marsten’ów jakiś przedmiot. Opuszczony dom, to miejsce, w którym przed laty doszło do straszliwej tragedii. Właściciel domu, Hubie Marsten, dokonał makabrycznej zbrodni, najpierw zastrzelił swoją żonę, a następnie powiesił się w jednym z pokoi. Mały Ben wchodząc do rezydencji ujrzał coś, co zaczęło go prześladować. Po powrocie do salem oczy Bena ponownie kierują się na dom. Wprowadzają się bowiem do niego dwaj tajemniczy mieszkańcy – pan Starker i pan Barlow. Zamierzają oni otworzyć w mieście sklep z antykami.

Ale niedługo po ich przybyciu, w miasteczku zaczynają dziać się bardzo dziwne rzeczy. Co rusz zaczynają ginąć tutaj ludzie.

Stephen King podtrzymuje w tej książce krążący stereotyp dotyczący wampirów. A mianowicie, że można je uśmiercić, tylko i wyłącznie w momencie wbicia kołka w serce, ale również przy użyciu wody święconej i krucyfiksu.

Miasteczko Salem”, jak i inne książki tego autora, wręcz po mistrzowsku powodują strach i przerażenie wśród czytelników.

Książka doczekała się również ekranizacji. Pierwsza w nich miała miejsce w 1979 roku (miniserial), druga natomiast, również w wersji telewizyjnej została nagrana w 2004 roku.

Ten tytuł z całą pewnością mogę polecić wszystkim fanom opowieści i horrorów o wampirach. Zarówno tym, którzy lubią tak popularny obecnie „Zmierzch”, jak i tym, którzy lubią standardowe opowieści o bestiach wysysających ludzką krew.