Okręt - Lothar BuchheimKsiążka „OkrętLothara Buchheim’a to klasyka gatunku. Jest to zarazem obowiązkowa lektura dla wszystkich miłośników literatury wojenno – morskiej. Autor książki, odbył rejs na pokładzie U-96, jako korespondent wojenny.

Książka jest pięknie napisana, trzyma nas cały czas w napięciu. Ukazuje ona los zwykłych żołnierzy, którzy walczą bez złudzeń co do słuszności wojny jak i jej wyniku. To przecież grupa osób, która jest zamknięta pod wodą w stalowej puszce, zdana tylko i wyłącznie na siebie.

Powieść ukazuje nam również walkę członków załogi z morzem, wrogiem, ale również z samotnością i własnymi słabościami.

W trakcie czytania książki, zdarzają się chwile, że człowiek zaczyna współczuć tym żołnierzom, chociaż wykazywali się oni bezwzględnością co do alianckich statków.

Można powiedzieć, iż książka „Okręt” to rachunek sumienia autora, ale również przestroga dla współczesnego świata, bo dzisiaj duża liczba zapomina, czym była dla ludzkości II wojna światowa.

Na podstawie książki został również nakręcony film o tym samym tytule, do którego obejrzenia równie gorąco zachęcam. Jednak książka bez wątpienia oddaje (przynajmniej mi) lepiej los i życie żołnierzy, którzy pełnią służbę w metalowych puszkach.

Ciekawostką może być fakt, że po wydaniu książki, duża część środowiska podwodniaków (Ubootwaffe), która brała udział w walkach, była oburzona opisem codzienności na okrętach III Rzeszy. W tym celu wydali on własną książkę pod tytułem: „Nein! So war das nicht” (Nie! To nie było tak!), aby wyjaśnić życie marynarzy na okrętach.

Książka na pewno jest warta polecenia, szczególnie wszystkim miłośnikom wojen morskich i II wojny światowej.