Pancerny Taran - Wolfgang SchneiderPancerny Taran to książka, na łamach której przedstawiona została historia jednostki, która wyposażona była w najgroźniejsze czołgi niemieckie II wojny światowej. To opowieść o Dywizji SS „Totenkopf”, która brała udział w operacji „Cytadela”, walkach Wokół Krzywego Rogu czy tych nieopodal Dęblina. Czołgi, które wykorzystywała jednostka były prawdziwym postrachem na szlaku bojowym wśród aliantów i radzieckich żołnierzy. Nie bez powodu wśród armii III Rzeszy funkcjonował pewien dowcip: „Co Tygrysy lubią na śniadanie? T-34 na śniadanie, Cromwella na obiad i Shermana na kolację. Żart ten idealnie charakteryzuje sprzęt wyposażony w armatę kalibru 88 mm, ważący blisko 55 ton.

Dzisiaj wiadomo już, że czołgi, które uznawano za standardowe wyposażenie Wehrmachtu funkcjonowały także w Waffen SS – o tym właśnie wspomina w swojej książce autor, Wolfgang Schneider. Ten oprócz samej charakterystyki najgroźniejszych czołgów opowiada o nastrojach i żołnierzach, którzy związani byli z Dywizją SS „Totenkopf”. Jak potwierdza, to właśnie oni do końca swoich dni identyfikowali się z tą jednostką, nawet po kapitulacji Rzeszy historia była dla nich wciąż żywa. Funkcjonowali zgodnie z dewizą SS „Meine Ehre heißt Treue”, co w tłumaczeniu oznacza „Mój honor nazywa się wierność”.

Pancerny Taran to kolejna publikacja historyka, którego pasją są dzieje broni pancernej. Wolfgang Schneider urodził się w 1950 roku i obecnie jest pułkownikiem Bundeswehry w stanie spoczynku. Wśród jego innych książek na uwagę z całą pewnością zasługuje Leopard 2, Tiger in Kampf czy też Das Reich.