Operacja Jedwabne Mity i FaktyPogrom w Jedwabnem dokonane 10 lipca 1941 roku, to masowe zabójstwo żydowskich mieszkańców Jedwabnem, które zostało dokonane przez grupę przeszło 40 polskich mieszkańców tego miasta. Należy jednak zaznaczyć, że inicjatorami tego wydarzenia były oddziały niemieckie, w trakcie hitlerowskiej okupacji Polski.

Z badań wynika, że zginęło tutaj co najmniej 340 osób, z czego większość została żywcem spalona w stodole.

Ale czemu doszło do tej tragedii?

Po niemieckim ataku na Związek Sowiecki Republik Radzieckich w czerwcu 1941, na terenach, które zostały anektowane przez ZSRR po 17 września 1939 roku zaczęły działać niemieckie specjalne oddziały likwidacyjne. Nosiły one nazwę: Einsatzgruppen, a ich działalność miała polegać na eksterminacji ludności żydowskiej. Propaganda niemiecka utrzymywała, że zajmuje się tylko likwidacją osób, które prowadziły współpracę z władzami radzieckimi (dzięki temu czynnikowi, wielu mieszkańców terenów wschodnich Rzeczpospolitej inaczej spoglądała na takie osoby). Już 29 czerwca, a więc w parę dni po rozpoczęciu wojny z ZSRR została wydana dyrektywa, która mówiła o zachęcaniu do pogromów antyżydowskich przez miejscową ludność.

Sąsiedzi - Jan Tomasz GrossDobrą lekturą tych wydarzeń jest niewątpliwie książka „Operacja Jedwabne Mity i fakty”. To właśnie w tej książce autor przedstawia mechanizm manipulacyjny, jaki stosowali w tamtym okresie niemieccy okupanci, oraz obala mity, które przedstawił w swojej książce Jan Tomasz GrossSąsiedzi”, iż głównymi winowajcami tej zbrodni są Polacy. Nie da się zaprzeczyć, że jest to niewątpliwie mord, który odbył się przy udziale polaków, jednak niezwykle ciężko jest dzisiaj określić tamte wydarzenia. Dlatego bardzo zachęcam wszystkich do przeczytania tej książki, wtedy też każdy może wyrobić sobie zdanie na ten temat, a nie opierać się tylko na opinii innych.

Jeśli szukasz dobrej księgarni, która posiada w swojej ofercie podany tytuł to wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową księgarnie internetowe jedwabne, a wówczas ukażą nam się księgarnie, w jakich bez najmniejszego kłopotu znajdziemy tą książkę.