Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy - Tadeusz PłużańskiBiografia Witolda Pileckiego, Rotmistrza, który nie dał się złamać w ubeckim więzieniu. To jeden z bohaterów II wojny światowej, który do końca pozostał niezłomny.

Losy Pileckiego opisuje syn Tadeusza Płużańskiego – Rotmistrz Pilecki był jego dowódcą. Okazuje się, że razem siedzieli w mokotowskim więzieniu i znosili takie same tortury. Płużańskiemu udało się jednak opuścić więzienie po 9 latach, Witold Pilecki został tam stracony.

Śmiało można rzec, że Pilecki jest ofiarą zbrodniczego, komunistycznego systemu. To przecież bohater – walczył w II wojnie światowej, sam udał się do obozu w Auschwitz, by tam uwolnić żołnierzy AK i stanąć do dalszej walki.

To obowiązkowa lektura dla każdego Polaka. Opisuje dzieje historyczne kraju na podstawie losów tych, którzy chcieli za nią walczyć. Rotmistrz Pilecki oddał życie za ojczyznę, brał udział w Powstaniu Warszawskim a po zakończeniu wojny odbudowywał miasto. I chociaż dostał rozkaz od gen. Andersa, zgodnie z którym miał udać się na Zachód, to pozostał w kraju, gdzie dopadła go władza komunistyczna.