Równa Słońcu - Anita AmirrezvaniRówna Słońcu to autentyczna opowieść o muzułmańskiej księżniczce, Pari Khan Khanoom Safavi, która po śmierci ojca stara się zaprowadzić ład i porządek w Iranie.

Autorka książki wprowadza nas w bogaty świat historycznej Persji, gdzie w latach 1548 – 1578 żyła Pari Khan Khanoom Safavi. To istna baśń Szeherezady, ubrana w fabularny płaszczyk. Czytelnikowi ukazuje się wątek polityczny – walka o władzę, ale również barwna przyjaźń a potem wielka miłość pomiędzy księżniczką a dworzaninem.

Równa Słońcu to opowieść o walce o prawa kobiet, które przecież w historycznym Iranie były tak minimalistyczne. Pomimo, iż Pari miała ambicje, umiejętności i szeroką wiedzę na temat zarządzania państwem to skutecznie odsuwano ją od pełnienia ważnych funkcji. Dużo lepiej byłoby po prostu, gdyby została żoną i matką. Ale buntowniczy charakter księżniczki nie pozwala jej iść na jakiekolwiek kompromisy. I chociaż książka uznana została za jedną z najpiękniejszych historii o życiu muzułmańskich kobiet to trzeba przyznać, że wątek niesprawiedliwości i ich nierównego traktowania jest przygnębiający i po prostu smutny.