Ucieczka z głębin - Alex KershawFani, którzy interesują się tematyką wojenną, a w szczególności okrętami podwodnymi na pewno słyszeli o katastrofie rosyjskiego okrętu podwodnego „Kursk”. Ale niewiele osób zna historię i los amerykańskiego okrętu podwodnego USS „Tang”, który działał w okresie II wojny światowej.

USS „Tang” jest tym samym dla amerykanów, czym dla Polaków jest ORP „Orzeł” i jego bohaterskie losy.

USS „Tang” to legenda, zatopił on najwięcej jednostek nieprzyjaciela, oraz uratował największą ilość zestrzelonych lotników, niż jakakolwiek łódź podwodna, która działa w walkach na Pacyfiku.

Książka ukazuje losy ostatniej wyprawy oraz dalsze losy jego załogi. Okręt dowodzony był przez Richarda O’Kane’a. Zrządzeniem losu, ostatnia 24 wystrzelona przez załogę torpeda zatoczyła koło i trafiła w swój okręt. I wtedy rozpoczął się dramat. Część załogi która, stała na kiosku, wpadła do wody (musieli czekać na jakąś pomoc, która „nadeszła” ze strony Japończyków), a dalsza część, która przeżyła wybuch, poszła na dno ze statkiem. I tutaj zaczęła się walka z czasem. Ostatecznie udało się to 9 marynarzom, którzy wydostali się na powierzchnię.

Jednak nie był to koniec, wszyscy dostali się do japońskiej niewoli, i koszmar zaczął się od nowa.

Książka Alex’a Kershaw’a to wspaniała opowieść o katastrofie i losach jego załogi.