Życie na lodzie - Mariusz CzerkawskiPrzedwczoraj w moje ręce trafiła książka pod tytułem „Życie na lodzie”. Jako fan hokeja (w szczególności tego w wydaniu pólnocnoamerykańskim) książkę zaliczyłem w szybkim tempie.

Na pewno ma na to wpływ, w jaki sposób jest ona napisana. Są to bowiem zapiski z wywiadów, jakie przez lata przeprowadzał z najlepszym polskim hokeistą Mariuszem Czerkawskim Wojciech Zawioła – dziennikarz sportowy nSport.

Książka, dzięki temu, że ukazuje wywiady, nie jest standardową biografią, dzięki czemu czyta się ją o wiele szybciej i przyjemniej. W przedstawionych wywiadach Mariusz Czerkawski opowiada nam o swoim życiu na lodzie (począwszy od „pierwszej jazdy:” na lodzie, poprzez najciekawsze momenty jego kariery a kończąc na tym co ciężko przychodzi każdemu sportowcowi – na ogłoszeniu zakończenia kariery).

Jestem pewien, że książka spodoba się każdemu, kto choć trochę interesuje się hokejem, zarówno tym na krajowym podwórku jak i NHL.

Sam zawodnik opowiada, jak ciężko trzeba pracować, jak dużo trzeba sobie odmawiać, aby osiągnąć sukces. Bo Mariusz Czerkawski taki właśnie sukces w dziedzinie sportu osiągnął. Trzeba powiedzieć, że rozegrał on w najlepszej lidze hokejowej prawie 800 spotkań, zdobywając 223 bramki. W 2000 roku został wybrany do Meczy Gwiazd (co naprawdę jest dużym wyróżnieniem, gdyż zawodników wybierają kibice w głosowaniu). W NHL grał przez 13 lat, co jest nie lada wyczynem (granie wymaga naprawdę świetnej kondycji).

A hokej to gra niezwykle kontaktowa, i aby utrzymać się na wysokim poziomie trzeba być naprawdę dobrym.

Książkę polecam, bo jest lekka, czyta się ją bardzo szybko i dowiemy się ciekawych rzeczy, jak np. co czuje się mając 19 lat wyjeżdżając samemu za granicę.