Życie na pełnej petardzie, czyli wiara, polędwica i miłość. KS Jan KaczkowskiTo długo oczekiwany wywiad z najbardziej lubianym księdzem w Polsce, Janem Kaczkowskim. To swoista spowiedź człowieka, który nieuchronnie zbliża się do Boga – od lat walczy z chorobą nowotworową.

W rozmowie życia jest szczery i nie boi się wygłaszać odważnych sądów. Jak sam twierdzi, jest onkocelebrytą, czyli osobą znaną jedynie z tego, że ma raka. Tak naprawdę zasługi księdza są ogromne, wybudował przecież jedno z najprężniej działających i rozwijających się hospicjów onkologicznych w Polsce (hospicjum znajduje się w Pucku).

Wielkie podziękowania należą się też Piotrowi Żyłce, który tenże wywiad przeprowadzał. To właśnie dzięki niemu i trafności zadawanych pytań, ksiądz przedstawia się jako życzliwy, pełen optymizmu człowiek o jasnych poglądach, których nie boi się wygłaszać. W wywiadzie porusza na przykład kwestie działalności polskiego kościoła i chociaż niektóre z jego opinii mogą być niewygodne (na przykład te dotyczące aborcji czy in vitro) to jak sam twierdzi, on niczego się już nie boi, bo doskonale wie, jak niewiele czasu mu pozostało.

Nadal jednak pozostaje energiczny, zmotywowany i w pełnej zgodzie z ludźmi. Co więcej, niejednokrotnie dialog pomiędzy dziennikarzem a księdzem okraszony jest dużą dawką poczucia humoru i satyry.

Jedno jest pewne, w czasach, w których nie wierzy się już w dobre intencje księży a sama instytucja kościoła przestaje mieć tak ogromne znaczenie, ksiądz Jan Kaczkowski przywraca wiarę w ludzi i potwierdza, że są jeszcze duchowni z prawdziwym powołaniem, którzy chcą nieść heroiczną pomoc potrzebującym.